Rio 2016 Olympics: Day 11 TV Guide

0

Giles Scott, Laura Trott, Simone Biles, Jack Laugher are just some of the Olympians bidding for gold on day 11 in Rio with comprehensive coverage of all the action across BBC TV, Red Button and Online.

Day 10 may not have ended with the same level of British success that came on ‘Sensational Sunday’, but there was still plenty for Team GB to cheer, with Charlotte Dujardin becoming the second British woman to win three Olympic golds by retaining her individual dressage title, and British fans can expect more medal success today.

TRACK CYCLING: The final day of track cycling promises plenty with gold medals on the line in men’s keirin, the women’s omnium and women’s sprint.

Britain’s three-time Olympic champion Laura Trott is the big name to watch in the omnium and she leads the event comfortably after the first day.

Jason Kenny and Callum Skinner are in the men’s keirin while Becky James and Katy Marchant go in the women’s sprint.

SAILING: The hard work has already been done by Great Britain’s sailor Giles Scott who should cruise to a gold medal today.

Team GB have dominated the finn event in sailing since the 2000 Olympics and Scott, the heir to London 2012 winner Sir Ben Ainslie, is primed to be the latest gold medallist.

He is so far ahead after six races that the final one is expected to be a formality before Scott can join GB’s raft of medal winners in Brazil.

ATHLETICS: London 2012 bronze medallist Robbie Grabarz and European bronze medallist Chris Baker are Great Britain’s entrants in the men’s high jump, the final of which takes place from 00:30.

Andrew Pozzi is Britain’s fastest 110m hurdler this year, with the final (02:45) missing both Olympic champion Aries Merritt and world champion David Oliver.

Laura Muir, fifth at last year’s world championships, is the fastest female 1500m runner outside Kenya and Ethiopia so far this year (02:30).

GYMNASTICS: Artistic gymnastics concludes from 18:00 with the women’s floor, men’s parallel bars and men’s high bar.

The floor event looks set to be another chance for America’s Simone Biles to assert her dominance after already winning three golds and a bronze in Rio, while the men’s high bar is the traditional domain of flamboyant Dutchman Epke Zonderland – whose London 2012 routine was a highlight of the Games. Zonderland has won two out of three world titles since.

BADMINTON: Chris Langridge and Marcus Ellis are the first Britons to reach an Olympic badminton semi-final since 2004 and today the British pair, 22nd in the world, face China’s Fu Haifeng and Zhang Nan.

Should they pull off an unlikely victory, Langridge and Ellis would emulate the success of mixed doubles pairing Nathan Robertson and Gail Emms, who won silver in Athens 12 years ago.

DIVING: Jack Laugher, who won Britain’s first diving gold with Chris Mears in the 3m synchronised event earlier in the Games, aims for another medal in the individual version.

Elsewhere, Jack Burnell, who was just five seconds off a bronze medal at last year’s world championships, swims the 10km open water swimming race from 13:00, boxer Joshua Buatsi is the semi-finals of the light-heavyweight competition, while the women’s football is also down to the final four, with defending champions USA already out, the gold will go to Brazil, Sweden, Germany and Canada.

You can watch all the action from the Rio 2016 Olympic Games Games across BBC TV, radio and online.

BBC One, BBC Two, BBC Four and Red Button will have all the action covered, with multiple live streams available online, connected TVs, mobiles, tablets and the BBC Sport app.

.

All timings/channels listed in the TV guide below are all subject to change.

Please check your electronic programme guide on the day for up-to-date listings.

.
WATCH BBC ONE ONLINE via BBC iPLAYER        WATCH BBC TWO ONLINE via BBC iPLAYER
..

09:15-12:50

RIO REPLAY – DAY 10
Presenter: Jason Mohammad

BBC Two starts the day with a full replay of all the overnight action from day 10, featuring athletics from the Olympic Stadium.

Gold medals in the men’s 800m and women’s 400m were among those to be decided.

.
.

12:50-13:45

DAY 11 PREVIEW, SWIMMING, ATHLETICS
Presenter: Hazel Irvine

Day 11 coverage begins on BBC Two at the slightly earlier time of 12.50pm with the start of the day’s open-water swimming and athletics.

British interest in the swimming comes in the form of Jack Burnell, who finished fifth at last year’s world championships, while on the track there is round one of the women’s 5,000m from 13.30, featuring GB’s Steph Twell, Eilish McColgan and Laura Whittle. 

.
.

13:45-18:00

ATHLETICS, BADMINTON, SAILING
Presenter: Hazel Irvine

BBC One’s coverage on day 11 from Rio focuses on the latest athletics events, the men’s sailing finn medal race and the men’s and women’s badminton doubles semi-finals.

The first venue is the Olympic Stadium for the opening track and field events of the day, featuring the women’s pole vault qualifying from 13.45, men’s triple jump final from 13.50, the first rounds of the men’s 1500m, women’s 100m hurdles and men’s 200m from 14.30, 15.05 and 15.50 respectively, and the women’s discus final from 15.20.

There is also action from the men’s and women’s badminton doubles semi-finals at Carioca Arena 1, before attention switches to the Marina da Gloria and the medal race in the men’s finn sailing at 17.00, where Britain’s Giles Scott has already guaranteed a gold medal.

.
.

18:00-19:00

GYMNASTICS
Presenter: Hazel Irvine

Live coverage switches to BBC Two for an hour at 6.00pm, where the finals of the men’s parallel bars and women’s floor disciplines are set to feature.

The parallel bars start at 18.00, but British interest will mainly be in the floor at 18.47, with Ellie Downie and Claudia Fragapane among the outside contenders for medals.

.
.

19:00-22:00

GYMNASTICS, TRACK CYCLING
Presenter: Clare Balding

The action resumes on BBC One at 7.00pm, with uninterrupted coverage until 10.00pm, as Clare Balding presents all the action from the final night of track cycling events.

First on the schedule is a visit to the Rio Olympic Arena for the conclusion of the women’s floor final, which is followed at 19.34 by the final of the men’s horizontal bar, with a showdown between Olympic champion Epke Zonderland and world champion Kohei Uchimura expected.

Then the focus moves to the Rio Olympic Velodrome for the final evening of track cycling, featuring the women’s sprint semi-finals at 20.00, 20.36 and 20.58, and the bronze-medal encounter and final from 21.44, the women’s omnium flying lap at 20.10 and omnium points race at 21.05, and the second round of the men’s keirin at 20.46.

All eyes will be on Laura Trott in the omnium, as she aims to add to her already outstanding medal haul, which includes the team pursuit and omnium golds won four years ago at London 2012, and hopes will be a high of another triumph for the hugely successful British track squad.

 
.
.

22:00-22:30

TRACK CYCLING, DIVING
Presenter: Clare Balding

Coverage switches to BBC Two at 10.00pm with continued coverage of the final day of track cycling events.

Rounding off the action at the Olympic Velodrome will be the women’s sprint bronze-medal encounter and final from 22.04 and the men’s kierin final at 22.20.

Also, Britain’s Jack Laugher will be aiming to win his second gold of the Games in the men’s 3m springboard diving final at the Maria Lenk Aquatics Centre.

.
.

22:30-00:00

DAY 11 ROUND-UP SO FAR
Presenter: Clare Balding & Mark Chapman

Clare Balding and Mark Chapman present a round-up of all the key action so far on day 11 in Rio.

Today’s key events included athletics, track cycling, diving, badminton, boxing and sailing. Plus, a look ahead to another busy night of track and field.

.
.
00:00-04:00
 ATHLETICS
 Presenter: Jason Mohammad

Jason Mohammad introduces the final block of live coverage on day 11 in Rio, where the Olympic Stadium is the main focal point.

Another three gold medallists will be crowned in the finals of the men’s high jump from 00.30, women’s 1500m at 02.30 and men’s 110m hurdles at 02.45.

The other disciplines are the women’s javelin qualifying at 00.35, men’s 110m hurdles semi-finals at 00.40, women’s long jump qualifiers at 01.05, women’s 400m hurdles semi-finals at 01.10, men’s 400m hurdles semi-finals at 01.35 and the women’s 200m semi-finals at 02.00.

The women’s 1500m is expected to offer Ethiopia’s world record holder Genzebe Dibaba the chance to add Olympic gold to the world championship title she won last year.

13:00-19:00   

CANOE SPRINT, TRACK CYCLING, HOCKEY, FOOTBALL
Presenter: Ore Oduba

Ore Oduba introduces the opening live BBC Four coverage on day seven of the Games in Rio, with four finals in the canoe sprint at Lagoa Stadium and the latest track cycling races at Rio Olympic Velodrome.

The canoeing is the first port of call from 13.00 as the first sprint medals of these Games are decided in the men’s C1 1,000m and K1 1,000m and the women’s K1 200m and K2 500m.

Attention then switches at 14.00 to the cycling and a busy afternoon on the boards of the velodrome, with the women’s sprint quarter-finals at 14.00, 14.41 and 15.19, the first round the men’s keirin at 14.18 and the repechages at 15.25, and the women’s omnium time-trial at 14.57, where Britain’s Laura Trott is one of the star attractions.

Later, there is the first men’s hockey semi-final from 16.00 at the Olympic Hockey Centre and the opening women’s football semi-final at 17.00 at the Maracana in Rio.

.
.

19:00-02:00

SAILING, FOOTBALL, HOCKEY, TABLE TENNIS
Presenter: Dan Walker

Dan Walker takes over at 7.00pm with further live coverage from day 11 in Rio as the Games of the XXXI Olympiad continue.

The live coverage continues with the Nacra 17 sailing medal race at Marina da Gloria and the second women’s football semi-final at the Mineirao in Belo Horizonte.

The Nacra 17 provides the opening action, in an event that has been added to the Olympics roster for this year.

It is the only mixed sailing discipline, and after 12 rounds have taken place the medal race concludes proceedings, with Britain’s Ben Saxton and Nicola Groves among those hoping to still be in with a chance of glory.

The football gets under way at 20.00 to decide the second team through to the final, which will take place on Friday at the Maracana.

There will be coverage of the second men’s hockey semi-final at the Olympic Hockey Centre from 22.00 and the women’s team table tennis final at Riocentro at 23.30.

This is the penultimate day of the table tennis and features the two outstanding teams to have progressed through the preliminaries, quarter-finals and semi-finals.

The team disciplines have only taken place at the last two Games, with China winning the women’s gold on both occasions and Singapore claiming silver in Beijing and bronze in London four years ago.

Alongside BBC TV’s main coverage on BBC One and BBC Four, you have the chance to become your own TV director and choose which event you want to watch at the touch of a button.

Full uninterrupted coverage of each individual session and event at the Rio 2016 Olympic can be accessed in a number of ways.

Selected events can be found via the BBC’s Red Button streams on TV – available via Freeview, YouView, Freesat, Sky and Virgin Media – by simply pressing the red button on your remote control.

All 24 live streams featuring access to every Rio 2016 Olympic event are available via the BBC Sport website on all devices.

For a more detailed breakdown of the BBC’s digital offering via the Red Button/Online across all platforms and how to receive them, click here.

Click on the icons below to view a complete schedule for each Olympic sport

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *