Glasgow 2014 Watch: Day 8 on BBC Sport – TV Guide

0

Glasgow’s Games are starting to enter the final straight as the 2014 Commonwealth Games reaches day eight, but there are four more days of great action to enjoy on BBC One, BBC Three and BBC Red Button.

Among the many highlights on the second Thursday of the Games, David Rudisha, David Weir and are among the many stars of track and field in action at Hampden Park, the Commonwealth’s cyclists tackle the individual time trials around Glasgow city centre and Olympic silver medallist Louis Smith gets back on the pommel horse as he goes for gold.

ATHLETICS: David Rudisha of Kenya was one of the stars of the London 2012 Olympics, claiming 800m gold in a world-record time inside the Olympic Stadium and he will attempt to take the Commonwealth title tonight.

Similarly, David Weir captured the imagination at the London 2012 Paralympics by winning four gold medals. The wheelchair racer only has one chance for Commonwealth gold and it comes in tonight’s T54 1500m.

Shelly Woods, Jade Jones and Lauren Rowles represent England in the women’s 1500m T54, alongside Meggan Dawson-Farrell and Samantha Kinghorn for Scotland.

England’s Shara Proctor should contend in the final of the women’s long jump, but she will face stiff competition from Blessing Okagbare of Nigeria, who won a silver at the 2013 World Championships.

Also at Hampden Park, Glasgow 2014 poster girl Eilidh Child (pictured above) will look to turn a silver medal from Delhi four years ago into a Commonwealth title in the 400m hurdles.

CYCLING: The Commonwealth’s fastest road cyclists hit the time trial circuit which takes in Glasgow’s East End as well as the countryside of East Dunbartonshire and North Lanarkshire.

Defending men’s Commonwealth champion David Millar is included in the Scotland line-up and will be looking to atone for the disappointment of missing this year’s Tour de France and taste glory in his final year in the sport, especially in front of his home crowd.

In the absence of Sir Bradley Wiggins, his English team-mate Alex Dowsett, who won silver in the men’s time trial event at Delhi 2010, should be in contention again for the medals, as will Welsh rider Geraint Thomas, while Australia’s strong road team includes national time trial champion Michael Hepburn and Svein Tuft, a world silver medallist in 2006, is a late call-up to the Canadian team.

In the women’s event, New Zealand’s Linda Villumsen looks a strong prospect, having won silver in Delhi and medals at world level for each of the past five years, though time trial success depends on how the Glasgow course suits each individual rider.

Northern Ireland’s Wendy Houvenaghel, three times a world champion on the track and now back working as a dentist at the age of 39, will be on the time trial start line alongside England’s Emma Pooley , who is one of the pre-race favourites and the new British national champion. Scotland will be represented by rising talent Katie Archibald.

GYMNASTICS: Thursday sees the start of gymnastics’ individual apparatus finals, the day’s highlight being the men’s pommel horse, expected to star England’s Louis Smith.

The 25-year-old won Britain’s first individual Olympic gymnastics medal in a century on the pommel horse at Beijing 2008, upgrading that bronze to silver at London 2012.

Having initially stepped away from the sport to focus on a TV career after the Games, Smith announced a comeback in late 2013 and is now in the England team for Glasgow.

Team-mate Max Whitlock, the world silver medallist, is likely to form his strongest rival, while Scotland’s Dan Keatings has twice won the European pommel horse title. Australia’s Prashanth Sellathurai, the Delhi Commonwealth champion and a finalist alongside Whitlock at last year’s Worlds, has not been selected.

DIVING: The Women’s 10m platform is the highlight of the diving action over at Edinburgh’s Royal Commonwealth Pool.

The event was won by Malaysia’s Pandelela Rinong Pamg four years ago in Delhi, and divers from the home nations have struggled to compete with those from Australia and Canada in recent Commonwealth Games, although English hopes are high this time in the form of Tonia Couch and Sarah Barrow.

The duo are accustomed to competing together in the synchronised version of this event, but will be competing as individuals in the hope of winning their first Commonwealth medals.

OTHER SPORT: England men’s hockey take on Canada in the morning as the pool stages near their conclusion, followed by Scotland’s men facing Australia, plus the netball classification matches take place, women’s doubles in squash reaches the quarter-finals, and the table tennis enters the quarter-finals.

You can watch all the action from the Glasgow 2014 Commonwealth Games across BBC TV, radio and online.

BBC One, BBC Two, BBC Three and Red Button will have all the action covered, with multiple live streams available online, connected TVs, mobiles, tablets and the BBC Sport app.

.

DAY 8: THURSDAY 31st JULY

.
.
WATCH LIVE ONLINE via BBC iPLAYER
   

NOTE: Schedules subject to change depending on home athletes performances

.

09:00 – 12:00   

 CYCLING
 Presenter: Mishal Husain
 On-Site: Jonathan Edwards

Mishal Husain introduces the opening live coverage on day eight of the Games on BBC One, featuring the women’s individual cycling time-trials.

England will be strongly represented by the likes of Olympic road race silver medallist Lizzie Armitstead and Emma Pooley, who announced her intention to retire after the Commonwealth Games and will hope to end her decorated career in style around the streets of Glasgow.

.
.

12:00 – 15:00   

 CYCLING
 Presenter: Jason Mohammad
 On-Site: Jonathan Edwards

Jason Mohammad takes over the reigns on BBC One at around midday as he presents coverage of the men’s individual cycling time-trial event.

Much of the attention on the streets of Glasgow will be on Scottish hope David Millar, reigning men’s time trial champion, who is looking to atone for the disappointment of missing this year’s Tour de France and taste glory in his final year in the sport.

Coverage switches on BBC Two from 1.00pm, returning to BBC One at 1.45pm after the BBC News at One and regional news.

.
.

15:00 19:00   

 GYMNASTICS & ATHLETICS
 Presenter: Hazel Irvine
 On-Site: Matt Baker

Following on from the climax of the men’s cycling time trial, the focus moves to gymnastics and various medal deciders, presented by Hazel Irvine.

London 2012 silver medallist Louis Smith and bronze medallist Max Whitlock, both of England, face the likes of Scotland’s Daniel Keatings, who won 2013 European Championships gold, in the men’s pommel final, plus there are also the finals of the men’s floor, women’s vault and women’s uneven bars.

A star-studded night of athletics at Hampden Park, the sole session of the day, begins at approximately 6.00pm with the semi-finals of the men’s and women’s 200m.

Coverage switches on BBC Two from 6.00pm-7.00pm, returning to BBC One at 7.00pm after the BBC News at Six and regional news.

.
.

19:00 22:30   

 ATHLETICS
 Presenter: Gary Lineker
 On-Site: Gabby Logan

Gary Lineker and Gabby Logan introduce another exciting evening of athletics at Hampden Park, featuring some of the biggest names in the sport.

The men’s 800m final is among the highlights, where all eyes will be on David Rudisha tonight, provided he made it through the qualifiers, as the Kenyan looks for more success on these shores, having won Olympic gold at London 2012 in a world record time.

Rudisha’s form in the 800m in recent years is quite phenomenal, holding as he does the three fastest-ever times in the discipline, and half of the top 20 times ever run.

Elsewhere on the track, the final of the women’s 400m hurdles takes place, with Perth-born Eilidh Child looking to delight the home crowd and win her first individual gold at a major Games, having claimed silver four years ago in Delhi.

Live coverage concludes over on BBC Two from 10.00pm to 10.30pm.

.

.

22:40 – 23:40   

 TONIGHT AT THE GAMES
 Presenters: Clare Balding & Mark Chapman

Live from the BBC’s Pacific Quay studio, Clare Balding and Mark Chapman present all the highlights and key moments from today’s action at the Commonwealth Games.

The pair will bring together all the daily sport and late night events in a one-hour round-up of all the main action, stories and talking points from the Games.

In a highlights show with a difference, it will relive the day’s sporting action from the Games with help from expert guests, medallists, celebrity fans and a house band.

.
.

23:40 – 23:55   

 COMMONWEALTH GAMES SPORTSDAY
 Presenter: Karthi Gnanasegaram

Following BBC One’s main highlights programme, get the final definitive round-up of the day’s action at Glasgow 2014 in Commonwealth Games Sportsday.

Karthi Gnanasegaram presents highlights and reports from all the day’s key sporting action across Glasgow, including the pick of the day’s events featuring international athletes and updates on how Home Nation athletes fared.

.

.

NOTE: Schedules subject to change depending on home athletes performances

.

09:00 14:00   

 LAWN BOWLS & HOCKEY
 Presenter: Lee McKenzie

BBC Three’s coverage reaches day eight with Lee McKenzie introducing all the early morning action from the Games.

It’s the men’s and women’s pairs quarter-final in lawn bowls, as well as the gold and bronze medal matches in the blind triples, while in men’s hockey, England could take on Canada in a bid to improve on their fourth-place finish at the Delhi Games four years ago.

.
.

14:00 19:00   

 BADMINTON, HOCKEY, WEIGHTLIFTING, DIVING
 Presenter: Manish Bhasin

Manish Bhasin presents further live coverage on day eight of the Glasgow Games on BBC Three, featuring badminton, hockey, weightlifting, lawn bowls and diving.

The badminton continues with the men’s and women’s preliminary singles and doubles matches at the Commonwealth Arena, while Australia face Scotland and South Africa take on India in the latest pool fixtures of the men’s hockey at Glasgow National Hockey Centre.

The weightlifting schedule reaches a conclusion at Clyde Auditorium with the final of the men’s +105kg discipline, Kelvingrove Lawn Bowls Centre hosts the final of the women’s triples, and diving at the Royal Commonwealth Pool in Edinburgh continues with the final of the men’s 3m springboard.

.
.

19:00 – 22:00   

 DIVING
 Presenter: Dan Walker

Dan Walker introduces the final live coverage of the day from the Games, which features the women’s 10m platform diving final at the Royal Commonwealth Pool in Edinburgh.

Of particular interest should be the women’s 10m platform final, with possible English contenders Tonia Couch, Sarah Barrow and Monique Gladding.

.
.
.
.

Timing subject to change. Check EPG for latest listings.

.

Freeview/BT Vision: 301   Sky/Freesat: 980   Virgin: 990

.
19:00-23:00 HOCKEY LIVE Classification Matches

.

Freeview/BT Vision: 302   Sky/Freesat: 981   Virgin: 991

.
08:30 LAWN BOWLS
LIVE Open Triples – Medal Matches
14:00-17:30 HOCKEY
LIVE AUS v SCO & RSA v IND (Men)
18:00 GYMNASTICS
LIVE Men’s Rings Final
19:00 LAWN BOWLS
LIVE Men’s Fours / Women’s Triples
20:45-22:30 BADMINTON
LIVE Singles / Doubles – Last 16

.

Sky/Freesat: 982  Virgin: 992

.
10:00-13:30 DIVING
LIVE Preliminaries
14:00 BADMINTON
LIVE Singles / Doubles – Last 16
17:00-21:00 NETBALL
LIVE Classification Matches

.

Sky/Freesat: 983  Virgin: 993

.
11:00 HOCKEY
LIVE MAL v NZL (Men)
12:30-15:45 LAWN BOWLS LIVE Quarter Finals / Semi Finals
16:00 TABLE TENNIS
LIVE Singles / Doubles – Prelims / QFs
17:30 LAWN BOWLS LIVE Men’s Fours / Women’s Triples
19:00-21:30 TABLE TENNIS
LIVE Singles / Doubles – Prelims / QFs

.

Sky/Freesat: 984  Virgin: 994

.
10:00 WRESTLING LIVE Preliminaries
12:30-16:00 SQUASH LIVE Last 16 / Quarter Finals
16:30 WRESTLING
LIVE Preliminaries
17:30-21:00 SQUASH
LIVE Last 16 / Quarter Finals

.

Sky/Freesat: 985  Virgin: 995

.
09:30-14:30 TABLE TENNIS
LIVE Singles / Doubles – Prelims / QFs
15:30-18:00 WEIGHTLIFTING
LIVE Men’s +105kg Final
18:30-22:30 BADMINTON
LIVE Singles / Doubles – Last 16

.

.
.

Alongside BBC TV’s main coverage on BBC One and BBC Three, you have the chance to become your own TV director and choose which event you want to watch at the touch of a button.

Full uninterrupted coverage of each individual session and event at the Glasgow 2014 Commonwealth Games can be accessed in a number of ways.

Selected events can be found via the BBC’s Red Button streams on TV – available via Freeview, Freesat, BT Vision, Sky, Virgin Media and YouView – by simply pressing the red button on your remote control (see Red Button listings above).

All live streams, featuring access to every Glasgow 2014 event, will be made available via the BBC Sport website on all devices.

These streams can also be accessed through the BBC’s Connected Red Button service on TVs via Virgin Media TiVo and Sony Freeview Smart TVs and via the BBC Sport app for connected TVs.

.
.
18:00 Men’s Discus – FINAL*
18:07 Women’s 200m – Semi Finals
18:25 Men’s 200m – Semi Finals
18:50 Women’s 800m – Semi Finals
19:15 Women’s Long Jump – FINAL*
19:20 Women’s 1500m T54 – FINAL*
19:35 Men’s 1500m T54 – FINAL*
19:50 Men’s 800m – FINAL*
20:15 Men’s 400m Hurdles – FINAL*
20:25 Women’s 400m Hurdles – FINAL*
20:30 Women’s Discus – Qualifying Round
20:45 Women’s 200m – FINAL*
21:10 Men’s 200m – FINAL*
21:35 Women’s 100m Hurdles – Round 1
LIVE: BBC Sport Website
    
      
13:00 Singles / Doubles – Round of 16
LIVE: BBC Sport Website
  
18:30 Singles / Doubles – Round of 16
LIVE: BBC Sport Website                          
  
    
10:01 Women’s Individual Time Trial*
LIVE: BBC Sport Website
   
12:31 Men’s Individual Time Trial*
LIVE: BBC Sport Website
      
     
10:05 Men’s 3m Springboard – Preliminary
12:06 Women’s 10m Platform – Preliminary
LIVE: BBC Sport Website
    
18:05 Men’s 3m Springboard – FINAL*
19:41 Women’s 10m Platform – FINAL*
LIVE: BBC Sport Website
    
     
15:00 Men’s Floor – FINAL*
15:46 Women’s Vault – FINAL*
16:35 Men’s Pommel Horse – FINAL*
17:26 Women’s Uneven Bars – FINAL*
18:15 Men’s Rings – FINAL*
LIVE: BBC Sport Website
    
     
09:00 ENGLAND v Canada
Men’s Preliminary
LIVE: BBC Sport Website
   
11:00 Malaysia v New Zealand
Men’s Preliminary
LIVE: BBC Sport Website
   
14:00 Australia v SCOTLAND
Men’s Preliminary
LIVE: BBC Sport Website
  
16:00 South Africa v India
Men’s Preliminary
LIVE: BBC Sport Website
    
19:00 Trinidad & Tobago v WALES
Women’s Classification 9-10
LIVE: BBC Sport Website
   
21:15 Canada v Malaysia
Women’s Classification 7-8
LIVE: BBC Sport Website
    
     
08:45 Men’s Singles – Quarter Finals
08:45 Women’s Pairs – Quarter Finals
08:45 Open Triples B6/B7/B8 – Medal Matches*
12:45 Men’s Singles – Semi Finals
12:45 Men’s Fours – Quarter Finals
12:45 Women’s Pairs – Semi Finals
12:45 Women’s Triples – Semi Finals
LIVE: BBC Sport Website
   
17:30 Men’s Fours – Semi Finals
17:30 Women’s Triples – Medal Matches*
LIVE: BBC Sport Website
    
    
17:00 St Lucia v Barbados – Classification 11-12
LIVE: BBC Sport Website
   
19:15 SCOTLAND v Trinidad & Tobago – Classification 9-10
LIVE: BBC Sport Website
   
    
11:30 Women’s Doubles – Quarter Finals
11:30 Men’s Doubles – Round of 16
11:30 Mixed Doubles – Pool Matches
LIVE: BBC Sport Website
   
17:30 Women’s Doubles – Quarter Finals
17:30 Men’s Doubles – Round of 16
17:30 Mixed Doubles – Round of 16
LIVE: BBC Sport Website
    
     
09:30 Men’s / Women’s Singles – Prelims
09:30 Men’s / Women’s Mixed Doubles – Prelims
LIVE: BBC Sport Website
    
16:00 Men’s / Women’s Singles – Prelims / QFs
16:00 Men’s / Women’s Mixed Doubles – Prelims / QFs
LIVE: BBC Sport Website
    
     
15:30 Men’s +105kg – Group A*
LIVE: BBC Sport Website
    
     
10:00 Preliminaries
– Men’s 65kg, 86kg
– Women’s 55kg, 63kg
LIVE: BBC Sport Website
    
16:30 Medal Matches
– Men’s 65kg*, 86kg*
– Women’s 55kg*, 63kg*
LIVE: BBC Sport Website
     
    
All timings/channels listed above are subject to change. *denotes event finals.
    

.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *